Tento web využívá cookies. Používáním webu vyjadřujete svůj souhlas s používáním cookies. Více o ochraně soukromí: Podmínky ochrany osobních údajů

ROZUMÍM

Budějovický MERCURY MARATON

 

 

Také jste propadli nyní velmi módnímu sportu – běhání? Není divu... je to pohyb přirozený, zdravý a dá se dělat kdekoli. Dokonce i v garážích Mercury centra. Zdejší maratonský běh má už dlouhou tradici, letos se bude konat již 9. ročník! Kdo ví, zda letos padne rekord, který drží Daniel Orálek? Maraton, čili 63 okruhů, zvládl v čase 2:29:11. „Kapacita maratonu je již vyčerpána, ale lidé si mohou vyzkoušet závod na 4 kilometry nebo podpořit své ratolesti na dětské trase o délce 666 metrů,“ zve na akci organizátor Martin Gazda.  

Jak nápad vznikl?

S touto představou přišel jednou běžec Jaroslav Novák z Litvínovic. Když totiž kdysi v prosinci nakupoval s manželkou v OC Mercury, uvědomil si, že v garážích je příjemná teplota v porovnání s venkovní. Nejprve to zkoušel jen tréninkově a udivoval tím parkující řidiče, a když zjistil, že je to reálné, začal pomýšlet na to, zda by zde nebylo možné zorganizovat maraton.

Kolik účastníků se obvykle postaví na start? Jak dlouho závod přibližně trvá?

Už první ročník přilákal 76 běžců, nejvíce běžců pak startovalo v roce 2014, celkem 108, v posledním ročníku to bylo 104 účastníků. Když se spočítá celková účast, tak se závodem na 4 km a s dětským během se závodu účastní 160 běžců. Závodní program začíná v 9:00 hod. závodem Groz-Beckert na 4 km a slavnostní vyhlášení začíná v 15:15 hod. - je to tedy závod na celý den :-)

Vy sám jste aktivním účastníkem? A můžeme se těšit také na nějaká známá jména?

Já se každý rok osobně pokouším i běžet, někdy mi to ale organizační povinnosti nedovolují. Letos se na startovní listině závodu na 4 kilometry objeví motocyklový závodník Jakub Smrž, který podporuje centrum Bazalka.

Jaké jsou ceny pro vítěze? Počítá se tento maraton také do nějakých tabulek, je součástí například nějakého seriálu závodů?

Ceny pro vítěze zajišťuje OC Mercury, bez kterého by se tento závod nemohl pořádat. Jsou vypsány i speciální odměny 5.000 Kč za vytvoření rekordu závodu. Závod je speciálně bodován a je součástí JIHOČESKÉHO BĚŽECKÉHO POHÁRU.